System Partnerski

Trenując Sztuki Walki bardzo ważne jest zrozumienie systemu nauczania. O co tutaj chodzi? W dużych dojo gdzie jest wielu ćwiczących nikt nie zastanawia się nad doborem partnera w czasie wykonywania ćwiczeń. Niejednokrotnie jest tak że w czasie treningu nauczyciele zalecają zmianę partnerów. Uważam osobiście że to bardzo dobrze rozwija pod kątem doskonalenia umiejętności technicznych. Choć dobrze by było nad tym się zastanowić. Dlaczego? Otóż kiedy nie mam wystarczających umiejętności a moja znajomość techniki słaba jaki sens jest zmiana partnera? Dlatego w Makotoshin Dojo ważne jest aby każdy znalazł sobie partnera do ćwiczeń i z nim jak najczęściej trenował. Dobrze jak rozwiną się nawet przyjaźnie z tego tytułu. Takie podejście daje im możliwość testowania swoich umiejętności znając doskonale wady i zalety swojego partnera mogą być dla siebie nawzajem pomocni.

Uchidachi i Shidachi

Te dwa terminy jak i role są ze sobą połączone. Co one oznaczają? Najprościej można powiedzieć że to rola którą wykonujemy na treningu na zmianę względem siebie, raz atakującego raz broniącego. Tak najprościej, lecz za tymi pojęciami kryje się swoista relacja, która poprzez trening powinna wzajemnie się pogłębić. To dzięki tak stworzonej poprzez trening relacji będziemy wstanie się dobrze nauczyć technik pracując równocześnie nad naszymi charakterami.

Uchidachi 打太刀 pełni tutaj rolę wykonującego atak. Ostatnie kanji 刀 oznacza miecz, więc tak jak miecz powinien uchidachi przecinać wszystkie zwątpienia, niejasności, nieustannie korygować, uczyć swojego partnera poprzez szczerą postawą nieustannego nauczyciela.

Shidachi 仕太刀 to rola otrzymującego miecz, to znaczy otrzymującego wszelkie możliwe instrukcje wynikające z postawy uchidachi w czasie wykonywanego ataku. To nie tylko wykonywanie obrony lecz również stanięcie w prawdzie o sobie samym na ile mamy opanowaną technikę.

Relacja

Zbudowana relacja uchidachi i shidachi prowadzi do właściwego studiowania nie tylko Shisei Ryu, lecz każdej innej dziedziny życia. Próbowaliście się kiedyś wspólnie przygotowywać do egzaminów? Zapewne doświadczyliście czasem na studiach kiedy przychodziliście nie przygotowani do zaliczenia, a siedząc na korytarzu i przysłuchując się ludziom powtarzających materiał sami również się uczyliście i o dziwo czasem udało się zaliczyć, prawda? Zjawisko wspólnego trenowania, powtarzania mobilizuje nieustannie do zapamiętywania danego materiału. Tak samo na treningu uchidachi pełniąc rolę nauczyciela powinien zwracać uwagę na słabe elementy w wykonywaniu techniki przez shidachi. Również shidachi powinien ze swej strony zachęcać uchidachi do coraz lepszego i rzetelnego ataku. Dając mu w ten sposób na bycie coraz bardziej skutecznym i realnym w swojej roli.

Obawy

Dzisiaj ludzie podejmują trening tylko dlatego że podobają się im filmy z samurajami oraz mangi. Niestety to nie ma nic wspólnego z treningiem sztuk walki. Dlatego nikt na początku nie zdaje sobie sprawy z roli uchidachi i shidachi. Od razu ludzie chcą przeskoczyc ponad swoje umiejętności od razu wszystko lepiej rozumieją i wiedzą od biednego instruktora który musi na to wszystko patrzyć. Dziś błędem jest nie tłumaczyć na treningu o prawdziwym znaczeniu słów uchidachi i shidachi. Uświadamiając że próba sił może nastąpić po jakimś czasie kiedy oboje wraz z partnerem nauczą się swoich ról i z czasem techniki. Dopiero w tedy można przejść do jiyukumite czy randori. Instruktorzy tłumaczcie swoim uczniom ich role nie obawiajcie się że wydacie się zbyt tradycjonalni  lub nudni. Dzięki temu wasi uczniowie będą wstanie właściwie trenować a wy przekazywać wiedzę. Studenci słuchajcie swoich instruktorów pilnie wykonując ich zalecenia gdyż im zależy żebyście jak najszybciej nauczyli się wymaganego materiału, dzięki temu przejdziecie na wyższy poziom waszegu treningu.

Leave a Comment