Hanbo Shisei Ryu

Hanbo

Samo znaczenie kanji to 半 棒 pół kija. W tradycji hanbo było połową długości Bo, czyli mniej  więcej około 90 cm.  W Shisei Ryu długość uzależniona jest osobistych preferencji. Zazwyczaj stanowi długość całej kończyny górnej.

 

Rodzaj technik

Przede wszystkim hanbo w Shisei Ryu stanowi podstawę nauczania już w początkowym etapie nauki. Z uwagi na jej lekkość i długość jest idealnym narzędziem treningowym do nauki podstaw. Szczególną uwagę przywiązujemy do poprawności wykonywania trajektorii cięć tych samych które występuję zarówno w mieczu długim i krótkim. Techniki podzielone są na techniki cięć i pchnięć (kłuć). Całość zawarta jest w 8 technikach podstawowych (hojo undo).

 

Hanbo Hojo Undo

Techniki wykonujemy samodzielnie zwracając szczególną uwagę na pracę całego ciała nie tylko ręki która prowadzi pałkę po trajektorii ruchu.

  1. HIDARI JODAN NANAME UCHI
  2. MIGI JODAN NANAME UCHI
  3. HIDARI GEDAN NANAME UCHI
  4. MIGI GEDAN NANAME UCHI
  5. TSUKI
  6. TSUKIJODAN
  7. GYAKU TSUKI
  8. SHOMEN UCHI

 

Bunkai Hojo Undo

Techniki bunkai wykonujemy po nauczeniu się hojo undo. Jeśli w hojo undo zwracaliśmy uwagę na pozycję czy poprawność danego ruchu to w bunkai zwracamy na poprawny dystans oraz timing. Hanbo bunkai wprowadza nas w temat dźwigni, dzięki którym jesteśmy w stanie obezwładnić, wyciągnąć pałkę przeciwnikowi. Każda technika zaczyna się i kończy się z zachowaniem pełnej gotowości (zanshin). Każdy atak musi być przeprowadzony na 100%. Oczywiście na etapie stopni kyu będzie wyglądał inaczej niż na poziomie dan. To jest bardzo zrozumiałe gdyż po to jest trening aby nieustannie podnosić nasze umiejętności.

 

Trening z hanbo ma w prosty i skuteczny sposób zaznajomić adepta z podstawowymi technikami cięć i pchnięć oraz nauczyć pracy ciała w doborze właściwego dystansu oraz odpowiedniego timingu.