Kamae

Kamae w Shisei Ryu

Wyróżniam pięć różnych pozycji ciała, ale wszystkie służą jednemu celowi - żeby zabić przeciwnika. Musashi Miyamoto

 

Co takiego oznaczają słowa Musashiego? Jak mocno zapadają w pamięci słowa "żeby zabić!". Kiedy człowiek jest gotowy zabić? Czy może chodzi o coś zupełnie innego? Jak myślicie?

Musashi pisząc Gorin no sho, powiedział że nic z czytania traktatu, zwojów czy książek jeśli słowa przeczytane nie staną się naszym odkryciem. Słowa Musashiego są proste w zrozumieniu znaczenia. Niestety wręcz z japońskim urokiem nie przekazuje instrukcji krok po kroku jak to osiągnąć. Zamiast tego podaje efekt końcowy, pożądany. My sami musimy odkryć znaczenie słów, tylko wtedy taki efekt będzie trwały. Wtedy jego słowa zamienią się w nasze doświadczenie.

 

Zatem, po kolei

Co znaczą słowa kanji określające pozycję Kamae?

Struktura; budowa; wygląd; postawa (np. W sztukach walki); poza; stanowisko; gotowość; determinacja; gotowość

 

Tyle znaczenia w jednym znaku, od postawy zewnętrznej do postawy wewnętrznej. Takie znaczenie daje nam głęboką analizę znaczenia słowa kamae. Z jednej strony przyjęcie określonej pozycji ciała z uwzględnieniem pozycji stóp, ułożeniem bioder, klatki piersiowej oraz położeniem rąk wraz z trzymanym mieczem. Z drugiej strony Musashi opisał jak ma wyglądać postawa ucznia jego szkoły poprzez ułożenie głowy, pozycji, nosa oczu, napięcia na czole oraz napięcia mięśni twarzy, dalej położeniem brzucha, wiązania pasa oraz napięć mięśni kończyn dolnych. On wiedział, że napięcia mięśni są ważne do budowania właściwej pozycji, która wpływa na postawę naszego umysłu. Wysiłek, który musimy włożyć w przyjęcie właściwej pozycji, w świadomy sposób wpływa na proces nauki naszego ciała oraz hartowania naszego ducha. Dzięki takiemu treningowi w szybki sposób jesteśmy nauczyć się gotowości nie tylko w dojo lecz również poza dojo.

 

Jak trenować?

Przede wszystkim jeśli chcemy aby nasze umiejętności rosły wprost proporcjonalnie do odbytego treningu, to musimy zaangażować się w 100% w każdą poszczególną technikę wykonywaną w dojo. Instruktor jest tylko po to aby czuwać nad Twoją motywacją do i w czasie treningu. Nic nie osiągniesz ze słuchania słów czy oglądania techniki, którą instruktor chce przekazać. Sam musisz być skupiony i czynnie uczestniczyć w procesie nauki. Trenuj tak aby każda z technik stała się Twoją własną techniką! To klucz, który dał nam Musashi oraz Ci, którzy nauczają w jego stylu i duchu. Nieważne ile ważne w jaki sposób trenujesz!

 

Ile pozycji?

W Shisei Ryu mamy do czynienia z 5 pozycjami zarówno z długim mieczem jak również z dwoma mieczami. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Poznajemy je w procesie nauczania aby mieć więcej możliwości w czasie walki. Autor Gorin no Sho podkreślał, że w czasie walki nie ma czasu na myślenie, tutaj wychodzi to co się wcześniej nauczyłeś. Chociaż dziś żyjemy w czasie pokoju nie oznacza, to że już w znieśli się na wyższy poziom etyczny. Ciągle mamy do czynienia z konfliktami zbrojnymi, zamachami terrorystycznymi, żyjemy w ciągłym zagrożeniu. I w tym wszystkim mamy być szczęśliwi? 🙂 Na koniec chciałbym zakończyć słowami Musashiego od których rozpoczniemy następny temat o pozycjach.