Shihan Program

Shihan Shisei Ryu

Kto z Was uważnie prześledził program Uchideshi Kaikaku zorientował się, że kończy się na etapie 4 Dan poziomu Okuden. Czy to wszystko? Nie ma nic więcej? Oczywiście, że tak! Program Shisei Ryu rozciągnięty jest na całe życie, tylko wszystko zależy od Ciebie na jakim poziomie. Program najważniejszy w prowadzający Ciebie w dojrzałego Instruktora rozpoczyna się dopiero po okuden (4Dan) kiedy będziesz przygotowywał się na osiągnięcie poziomu menkyo (5Dan) oraz menkyo kaiden (6Dan).

 

Co takiego kryje się pod pojęciem Shihan 師範

Najlepiej będzie gdy zapoznamy się ze znakami kanji, które przybliżą nam kryjące się za nimi znaczenie.

師 - ekspert, nauczyciel, mistrz, model, przykład

範 - wzór, przykład, model

 Teraz sami możecie już wydedukować co kryje się za terminem Shihan. Tytułem tym zwykle obdarzano osobę która nie tylko osiągnęła wymagany poziom techniczny lecz również  posiadała  nienaganną postawę moralną oraz  charyzmę do stania się wzorem dla innych szczególnie młodszych instruktorów. Shihan to  nauczyciel nauczycieli. Uczy wszystkich bez wyjątku, ponieważ nauczanie staje się jego stylem życia.

 

Styl życia

Co niesie ze sobą fakt bycia shihanem? Nic szczególnego nic się nie zmieni ciągle jesteś ten sam, w dojo dalej będą się do Ciebie zwracać sensei, ciągle będziesz trenował, poprawiał - doskonalił swój warsztat pracy. No chyba, że się mylę? Zmienisz się nie do poznania, obwiesisz się naszywkami, założysz biało-czerwony pas, kupisz ładne kimono oraz wszędzie przed nazwiskiem będziesz używał tytułu shihan. Zapomnisz o treningu, staniesz się trenerem zamiast nauczycielem. I tak zwyczajnie zatracisz prawdziwe znaczenie shihan. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce bardzo często ale  to tylko dlatego że ludzie są różni i mieli nieodpowiednich nauczycieli, którzy nauczyli ich tego co sami najlepiej umieli.. Nauczyciel, który nie wymaga nie jest nauczycielem. Nie chodzi o to żeby być surowym trzeba być sprawiedliwym. Jeżeli masz sensei, który sprawiedliwie, szczerze, lojalnie, przyjaźnie i otwarcie pracuje z Tobą to jestem przekonany, że takim sesnei się Ty również staniesz. Obcując z człowiekiem, który odpowiedzialny jest za Twój trening to przesiąkasz jego stylem i formą nauczania. Stajesz się taki jak Twój sensei. Jego styl życia staje się Twoim. I nie ma w tym nic złego, że staniesz się jak Twój nauczyciel ponieważ przez lata wspólnej drogi zrozumiałeś jej prawdziwe znaczenie.

 

Wszystko dzieje się w drodze

Poddany procesowi zdobywania umiejętności doświadczamy wszystkiego nie w trakcie egzaminu lecz w drodze do. Przez moje ponad 30 letnie doświadczenie przewinęło się sporo ludzi. Doświadczyłem 3 razy budowania dojo od podstaw w różnych warunkach. Doświadczyłem wielu trudności i radości, frustracji i zadowolenia lecz do żadnego stanu nie byłem przywiązany, traktując trening jako pracę nad własnym ja.

Trening to swoiste studium Twojego charakteru rozciągnięte w czasie długiego procesu, lecz patrząc na czas z dzisiejszej perspektywy czuję jakby to było wczoraj.

 

Czy jestem gotowy?

Proces stawania się shihanem jest procesem samoistnym. Zdobywając poziom okuden przeszedłeś prawie cały poziom techniczny pozostaną tylko ostatnie szlify, żebyś mógł lepiej i sprawniej interpretować  swoją technikę. Nauczysz się tworzyć własny styl techniki, której się nauczyłeś. Poznasz lepiej drugiego człowieka poprzez lepsze jego zrozumienie w oparciu o wiedzę z zakresu anatomii oraz psychologii.

 

Czy będę odpowiedzialny?

Jestem w 100% przekonany, że tak! Nawet nie rozważam innej możliwości gdyż w procesie nauki skupiamy się odpowiednim przygotowaniu Ciebie do roli dobrego Instruktora, który swoim życiem będzie dawał dobre świadectwo swego zaangażowania oraz ofiarowania siebie dla innych. Tak aby wyszkolić następne pokolenie nowych menkyo oraz menkyo kaiden Shihan.

 

Co mi pozostaje?

Na koniec powiem tylko: Tradycja - Rodzina - Rozwój - Wiara - Nadzieja - Miłość. Jeśli dalej nie wiesz o czym mówię to znak że nie trenujesz w pełni swoich możliwości. A może to jest właśnie ta chwila w której należy podjąć decyzję? Jeśli powyższe motto jest Tobie bliskie i w pełni je rozumiesz to znak żeby uczynić następny krok i zostać Shihanem Shisei Ryu.