Blog pl

Dystans

Przez całe życie uczymy się zachowania dystansu w różnych sytuacjach. Utrzymanie odpowiedniego dystansu jest gwarancją naszego zdrowia psychicznego. Z tego też powodu powstało wiele narzędzi w wykorzystywanych w psychoterapii, lecz nie tylko. Każdy pretenduje do roli terapeuty mówiąc z dystansuj się! Czy w życiu o to chodzi aby balansować na dobieraniu właściwej odległości? W pewnym sensie – tak, mówiąc o sztukach walki mogę powiedzieć że umiejętność dobrania odpowiedniego dystansu decyduje o skutecznej samoobronie. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu od strony sztuk walki.

Odległość

Myślę że, każdy rozumie pojęcie dystans. Wszyscy mierzymy nieustannie odległość przedmiotów umiejscowionych w przestrzeni względem nas. W koncepcji walki odległość mierzona jest od oddalonego przeciwnika do nas. Ze względu na różnicę wzrostu uke jak i tori odległości nie można podać w liczbach.

Wytyczanie dystansu

Najbardziej obrazowo można przedstawić za pomocą pozycji chudan no kamae z mieczem. Wyciągnięty miecz wytycza linię okręgu oraz punkt odniesienia do wytyczania odpowiedniego dystansu. Jeśli przyłożylibyśmy kredę na końcówkę miecza i obracając się względem własnej osi narysowalibyśmy okrąg wytyczymy w ten sposób linię naszego centrum. Kiedy uchidachi znajdzie się poza linią mówimy  wtedy o dystansie dalekim zwanym  toma no maai. Będąc na skraju ledwie przecinając linię okręgu wytyczy issoku no maai – dystans średni. Pozostaje nam ostatnia opcja kiedy znajdzie się w centrum okręgu wytyczy dystans krótki zwany chikama no maai.

Jaki jest najlepszy dystans?

Nie ma takiego, dystans to nic innego jak odległość. Wszystko zależy od naszej predyspozycji oraz strategii. Dobór właściwego dystansu pozwoli nam lepiej kontrolować ruchy uchidachi.   Chikama no maai to w zasadzie można powiedzieć że zarówno ty jak i uchidachi możecie nawzajem osiągać cele ataku, inaczej ma się sprawa w issoku no maai gdzie oboje macie dystans jednego kroku do siebie. Najwięcej czasu na reakcję mamy w toma no maai z odległością  na co najmniej dwa kroki. Umiejętność dobierania odpowiedniego dystansu da Tobie dużą przewagę w walce. Przy okazji pracy nad maai wyrobisz szybkość i koordynację.

Przekonany jestem, że świadome sterownie dystansem  w czasie wykonywania technik czy randori pozwoli Tobie rozwinąć w sobie umiejętności które wykorzystasz zarówno w dojo jak i w życiu.

Możliwość komentowania Dystans została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis