Blog pl

Pozycja – Chudan

Zapamiętaj, że najdoskonalszą z pozycji jest chudan – średnia. Musashi Miyamoto

Pierwszą pozycję, którą opiszę jest chudan czyli średnia pozycja. Na początek wskazówki ogólne jak ją przyjąć jak ustawić ręce, ciało i miecz do tej pozycji.

Krok 1

Chwyć miecz lewą dłonią tak aby kashira twojego miecza schowana była na w lewej dłoni opierając się o nasadę twojej dłoni, prawa dłoń chwyta poniżej tsuba tak aby była mniej więcej szerokość zaciśniętej twojej pięście między dłońmi na tsuka. Miecz trzymają dłonie zaciśnięte na rękojeści miecza – zaczynając od małego palca kończąc na środkowym, palec wskazujący oraz kciuk lekko tylko zaciśnięte na mieczu.

Krok 2

Miecz trzymamy swobodnie przed naszym brzuchem w odległości dwóch pięści od brzucha, ręce w łokciach rozluźnione nie napięte i nie mogą być wyprostowane. Kissaki wycelowane w krtań przeciwnika (jeśli przeprowadzamy trening samotnie to wtedy na nasza wysokość położenia krtani).

Krok 3

Położenie stóp ma znaczenie. My zwykliśmy stawiać stopy naturalnie na szerokość naszych bioder oraz noga zakroczna oddalona na szerokość pięści. Pięta może być podniesiona. Stopy mogą być równolegle położone względem siebie w przypadku kiedy pięta stopy zakrocznej jest uniesiona w innym przypadku dobrze gdy stopy są wbite w podłoże.

Krok 4

Trzymaj kręgosłup prosty, brodę lekko przyciągniętą do klatki piersiowej.

Musashi mówił że najważniejsza jest chudan. Dlaczego? Zaraz  po wyciągnięciu miecza jest on w położeniu przed nami pozostaje go ustawić w rozsądnej pozycji. Taką właśnie jest chudan. Czy ktoś się może zastanawiał dlaczego ona jest taka istotna? Z technicznego punktu widzenia pozycja ta doskonale chroni wszystkie nasze strefy, ponadto kissaki wycelowane jest w krtań przeciwnika. To jedyna taka pozycja, gdzie w naturalny sposób możemy sprawować kontrolę nad ruchami przeciwnika, zmuszając go do reakcji. Mając wyciągnięty miecz przed siebie z łatwością będziemy potrafili panować nad dystansem. Na koniec to pozycja z której z łatwością przyjmiemy następne pozycje oraz z łatwością do niej wrócimy, aby móc zachować zanshin.

Możliwość komentowania Pozycja – Chudan została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis