Modlitwa

Tradycja

Matthew 13:52 ὁ δὲ εἶπεν αὐτοῖς· διὰ τοῦτο πᾶς γραμματεὺς μαθητευθεὶς τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν ὅμοιός ἐστιν ἀνθρώπῳ οἰκοδεσπότῃ, ὅστις ἐκβάλλει ἐκ τοῦ θησαυροῦ αὐτοῦ καινὰ καὶ παλαιά.


(Mat 13:52 BGT)

«Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare».


(Mat 13:52 BTP)

Powyższe słowa dobrze wpisują się w pojęcie tradycji. Czym dla nas, dla Ciebie, dla mnie jest słowo tradycja, tradycyjny? Dzisiaj młode pokolenie odrzuca czy wręcz  drwi z tradycji, uważa za coś paradoksalnie złego. Niszczy się w ten  sposób nie tylko rodziny, moralność, etykę, małżeństwo, wychowywanie dzieci, lecz każdego z nas. Każdy z nas powie że wojna to zło, ponieważ giną niewinni ludzi w imię czegoś co tak naprawdę nie ma znaczenia dla  naszego gatunku. Jesteśmy stworzeni to życia w pokoju i szczęściu. Dlaczego mamy więc zabijać, nawzajem się mordować? II Wojna Światowa  miała położyć kres śmierci, ludobójstwu lecz niestety ciągle konflikty zbrojne były i są na całym świecie. Dlaczego? Myślę, że ludzie nie potrafią się uczyć na własnych błędach i ciągle dążą do czegoś nowego zapominając o tym co było do tej pory. Nasza historia zawiera bogatą tradycję przekazu  ludzi, którzy nieustannie starali się przekazać naukę o szczęściu o tym że człowiek powinien żyć w pokoju tylko wtedy nasze życie będzie uporządkowane i harmonijne. Nie potrzebne nam są nowe filozofie nowe tzw. -izmy, żeby czuć się że jesteśmy na dobrej drodze bycia w harmonii z wszechświatem. Pomimo szybkiego rozwoju technicznego powinniśmy pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi którzy kiedyś muszą umrzeć. Taka jest kolej rzeczy, nic tego nie zmieni. Czy jesteśmy wstanie oszukać śmierć? Nie wydaje się mi że jesteśmy coś w tej materii zmienić, więc po co uganiać się za rzeczami materialnymi, które nas wciągają w świat hedonizmu. Zamiast mieć, posiadać lepiej być świadomym życia, które może być bardzo piękne w swojej prostocie i poszanowaniu tradycji. Zasięgnąć mądrości ze skarbca naszych przodków żeby móc doświadczyć rzeczy starych w nowym świetle. Dlaczego wspomniałem o wojnach pisząc o tradycji? Zobacz czytelniku że zazwyczaj wszystkie nowe zmiany, które dokonywały się w imię „wyższych wartości” przeprowadzane były za pomocą konfliktów zbrojnych. Nie potrafimy się dogadać między sobą i popadamy w sidła machiny zła stając się jej marionetkami. Zapominamy o prawdziwym naszych przesłaniu, naszym powołaniu do życia w pokoju i radości.

Na początku

Kiedy czytamy pierwszą księgę Biblii zaczynającej się od słów: „Na początku Bóg…” wracamy do prawdy  o nas samych. Bardzo mi się podobają te słowa gdzieś nie wiadomo kiedy i gdzie Bóg tam był, a człowiek autor biblijny spisując dzieje określił na początku bez konkretnej daty, ponieważ to nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko jedno słowo Bóg. Z jego perspektywy czas jest względny lecz czy dla nas? Niestety  czas naszego życia zawsze będzie za krótki, mając dziś skończone 46 lat sam o  tym jestem przekonany, że ciągle umysłem jestem młody w oczach dzieci niestety stary. Czas. Czas to pojęcie nad którym nie musimy się zastanawiać ponieważ towarzyszy nam nieustannie od naszych narodzin, potem to nikt tego nie wie, więc lepiej się skupić na życiu teraz. To teraz jest bardzo istotne, ponieważ to teraz jest teraz a nie za chwilę czy chwilę po. My niestety nie umiemy żyć teraz w danej chwili ciągle wybiegamy w przyszłość planujemy lub rozpamiętujemy chwile które się wydarzyły. Mamy się uczyć z przeszłości żeby żyć teraz – to prawdziwe zrozumienie tradycji. Rzeczy stare niech będą drogowskazem dla nas do jutra żeby żyć teraz.

Możliwość komentowania Tradycja została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis