Blog pl

Wyciąganie miecza

Witam, dziś chciałbym się skupić na jednym może z najistotniejszym elemencie pracy z mieczem, czyli jego właściwym wyciąganiu z saya (pochwy). Stała praktyka zatraciła u mnie możliwość skupienia się nad tym elementem. Mogę powiedzieć że teraz skupiam się nad innymi elementami choć zawsze mile wracam do samych początków. Jak wcześniej powiedziałem element wyciągnięcia jest najistotniejszy dla adepta iai jitsu, gdzie kluczową sprawą jest jego szybkie wyciągnięcie. Przypatrując się ostatnio na treningu ćwiczącym doszedłem do wniosku, że nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Skoro nie jest, to zastanówmy się dlaczego.

Często dzieje się tak że na treningu staramy się naśladować prowadzącego nawet do tego stopnia że zapominamy o najważniejszej zasadzie: technika ma służyć Tobie a nie innym. Innymi słowy chodzi o to abyśmy umieli przeanalizować strukturę ruchu, uwzględniając:

  • Trajektorię po której mamy wyciągnąć miecz
  • Ustawienie saya pod takim samym kątem co  wyciągany miecz
  • Pracę lewej ręki w stosunku do prawej
  • Pracy bioder

Oczywiście  według mnie to są najistotniejsze elementy kluczowe. Bez nich wyciąganie miecza będzie:

  • Nie ekonomiczne – brak zrozumienia trajektorii ruchu
  • Za wolne – nie skoordynowana praca lewej ręki do prawej bez właściwej pracy bioder
  • Pozbawione siły wynikającego z pracy całego ciała

Trajektoria

Ruch wyciągania miecza odbywa się po kole. To tak ogólnie chociaż trzeba jeszcze doprecyzować jednym słowem po kole ale do przodu. Najprościej rzecz ujmując miecz nosimy z lewej strony więc z lewej strony musimy go więc wyciągać. W tym celu przed wyciągnięciem prawa ręka przesuwa miecz w lewą stronę tak aby ustawić go pod właściwym kątem. Jeśli wyciągamy miecz horyzontalnie to musimy również obrócić miecz zanim kissaki opuści saya. Pomocna nam będzie tutaj praca lewej ręki która musi obrócić saya oraz utrzymać położenie nawet po wyciągnięciu miecza.

Saya

Na pewno wszyscy wiedzą że saya jest w całości wykonana z drewna. Wszyscy wiedzą lecz nie wszyscy pamiętają o tym na treningu i wykonują różne ruchy saya w czasie wykonywania wyciągania miecza. Jeśli wszyscy ćwiczą stalowym mieczem to przy nie właściwym ustawieniu lewej ręki (brak tego samego ustawienia saya do miecza) będzie dochodziło do uszkadzania z saya od środka przez twój własny miecze. Miecz ma upuścić saya bezszelestnie, cicho.

Praca ciała

Wyciąganie miecza musi być skoordynowane z pracą bioder. Biodra sprawią to że nadasz technice odpowiednią siłę i precyzję. Dzięki rotacji miednicy miecz z nieprawdopodobną szybkością, gracją i mocą wystrzeli z saya. Sam możesz się o tym przekonać, kiedy nie będziesz się spieszyć, ale z należytą uwagą przeanalizujesz powyższe uwagi i stopniowe krok po kroku zaczniesz stosować powyższe informacje w waszym treningu. Każdy ruch iaidoka musi być ekonomiczny. Czyli innymi słowy trzeba dbać o warsztat pracy, którego kluczem są proste plecy. Jeśli się garbię to znaczy, że nie wykonuję właściwie techniki mało tego gwarantujesz sobie patologię, z którą prędzej czy później będziesz musiał się zmierzyć. Bez prostego kręgosłupa nie będziesz wstanie zapanować nad właściwymi napięciami w ciele. Będziesz stale  napięty co sprawi trudności w wykonywaniu technik. Pamiętaj że prawdziwy mistrz potrafi napinać i rozluźniać mięśnie w odpowiednim czasie. To jest nieustanny proces napinania i rozluźniania mięśn, którego źrodłem jest prosta sylwetka.

Możliwość komentowania Wyciąganie miecza została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis