Blog pl

Chowanie mieczy

W szkole Shisei Ryu szczególną uwagę poświęca się trenowaniu technik miecza. Zarówno długiego i krótkiego oraz technikom dwóch mieczy. Temat ten jest bardzo ciekawy dla wszystkich adeptów szkół miecza gdyż sam Musashi Miyamoto temu tematowi nie poświęcił zbyt dużo. Powiedział dosyć krótko że w jego szkole niema zarówno wyciągania jak i chowania mieczy. Trudno w ten fakt uwierzyć ponieważ kiedy nosisz stale miecze musisz je jakoś wyciągać , prawda? Jak to powinniśmy zatem rozumieć?

Dla mnie osobiście słowa Musashiego nabierają sensu jeśli zrozumiesz zagadnienie strategii. Musashi nie mówi nic o strategicznym wyciąganiu miecza, mówi tylko o praktycznym zastosowaniu mieczy w walce a to duża różnica. Zastanówmy się czy tak naprawdę trzeba tworzyć kolejne techniki czy procedury wyciągania i chowania mieczy, skoro w około Musashiego było mnóstwo szkół miecza które zajmowały się tym tematem. Dla ludzi tamtych czasów wyciąganie i chowanie mieczy było czymś naturalnym tak jak dla nas dzisiaj obsługa komputera czy smartfona.

Czyli jak zwykle praktycyzm i naturalność były głównymi arkanami sztuki. Dziś zajmiemy się chowaniem mieczy odnośnie sposobów wyciągania napiszę o tym w następnych postach. Rozważając aspekt chowania należałoby rozważyć który miecz powinniśmy schować jako pierwszy. W tych rozważaniach pomocne będą nam pewne wytyczne które muszą zostać spełnione abyśmy w sposób właściwy mogli poprawnie wykonać noto.

Pierwszą zmienną to ciężar mieczy – logika podpowiada że lepiej byłoby schować  długi miecz żeby odciążyć rękę

Druga zmienna to czas chowania – tutaj zdecydowanie przemawia wszystko za wakizashi krótszy szybciej się schowa do saya

Trzecia zmienna to dystans – tutaj należy ocenić dystans do przeciwnika po wykonanej technice, ponieważ miecze chowamy po skończonej akcji

Czwarta zmienna to bezpieczeństwo nasze w czasie chowania

Powyższe rozważania różnych zmiennych przekonują mnie osobiście za tym żeby lepiej schować wakizashi jako pierwszy miecz gdyż przed chowaniem pozycją wyjściową jest trzymanie dwóch mieczy w jednej ręce. Tutaj czas chowania miecza sprawi że szybciej pozbędę się dodatkowe ciężaru w prawej ręce pozwoli to na lepsze kontrolowanie sytuacji i zachowanie zanshin mojej gotowości. Zostawiając katanę jako drugi miecz do chowania będziesz miał lepszą pozycję i odległość która wpłynie na twoje bezpieczeństwo.

Podsumowując pierwsze chowaj wakizashi ponieważ szybciej i wygodniej. Następnie katanę którą wykorzystasz budując właściwy maai – dystans. W taki sposób chowamy miecze w Shisei Ryu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam na treningi czy to w dojo lub wirtualnie przez naszą Akedemię Shisei Ryu online.

Możliwość komentowania Chowanie mieczy została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis