Dawar

Myśl – מַחֲשָׁבָה

Myśl – twór działania naszego mózgu. Myśli pojawiają się i znikają, potrafią przybierać kolory tęczy. Od ponurych do bardziej kolorowych. Dzięki myślom snujemy różne plany, przeżywamy różne stany emocjonalne. Jedni starają się nad nimi panować, inni uspokajać a jeszcze inni walczą z różnymi natręctwami. Nie można przestać myśleć jedynie śmierć nas może od nich uwolnić. Nie potrafimy na dłużej utrzymać stanu skupienia nad jedną konkretną myślą (przynajmniej ja nie potrafię). Kiedy próbuję się skupiać to ulegam rozproszeniu. Kiedy się nie skupiam pogrążam się w zamyśleniu. Jednym słowem stałem się niewolnikiem własnego umysłu.

Czy tak jest naprawdę? W trakcie trwania na modlitwie (przynajmniej tak chciałbym to określić choć w rzeczywistości to była walka nas pozostaniem świadomym miejsca i czasu ponieważ byłem bardzo zmęczony i niewyspany) w liturgii godzin przeczytałem słowa

„Panie, Ty wiesz dobrze, czego pragnę, znane Ci jest każde moje westchnienie.”

Ps 38,10

I nagleTO JEST TO wszystko stało się bardzo jasne, Bóg zna każdą moją myśl. W jednej sekundzie zrozumiałem Jego wielką miłość do nas, do mnie i wtedy poczułem radość. Serce zabiło trochę szybciej i przestałem być zmęczony. Bóg w bardzo delikatny sposób pokazał mi jacy powinniśmy być przed Nim. Mamy być naturalni – nadzy – nie okryci różnymi wymówkami czy teatralnym zachowaniem. Mamy być sobą, stanąć przed Nim w prawdzie to znaczy odsłonić nasze myśli. Tylko w taki sposób możemy otworzyć serce na działanie Jego łaski.

Czy wiesz że słowo myśl  Machaszabah מַחֲשָׁבָה pojawia się jako po raz pierwszy w

Księdze Rodzaju 6,5 „Jahwe jednak widział, jak niegodziwie żyli ludzie na ziemi, jak bardzo przewrotne były ich myśli i pragnienia.”

Rdz 6,5

Ludzie od samego początku mają tendencję samodestruktywną. Nie potrafią żyć w harmonii i pokoju,  swoim postępowaniem doprowadzają, że

„Doszło do tego, iż Jahwe żałował, że stworzył człowieka. Smucił się bardzo.”

Rdz 6,6

Dlaczego? Ponieważ, Bóg widział ludzkie myśli i pragnienia. To jest źródło naszego postępowania. Jak myślisz tak mówisz. Jak mówisz tak działasz. Zmień swoje myśli, a zmieni się wszystko. Nasza myśl ma siłę, może stać się źródłem szczęścia lub tragedii. Wszystko w Twoich rękach. Ponieważ masz prawo wyboru. Powyższe wersety z księgi Rodzaju są przygotowaniem do potopu do zagłady ludzkości za niegodziwości. Bogu nie podoba się nasza zła myśl, która rodzi złe pragnienia, Bóg pragnie żebyśmy się odnawiali w naszym myśleniu nieustannie. Przed Nim nic nie ukryjemy więc przestańmy udawać i oszukiwać samych siebie. Zmień swoje myśli, zacznij inaczej mówić wtedy zobaczysz jak twoje życie się zmienia. Wiara bez uczynków martwa jest! Teraz już wiesz że źródłem całego zamieszania są Twoje myśli.

Możliwość komentowania Myśl – מַחֲשָׁבָה została wyłączona

Favicon Plugin made by Alesis