I follow Yeshua

Pytanie

A wy za kogo Mnie uważacie?

To pytanie Jezusa odbija się echem w naszych uszach. Za kogo uważam Jezusa syna Miriam - Jezusa z Nazaretu? Zebranie się na odwagę jak Mojżesz tu nie wystarczy, potrzeba jeszcze posłuszeństwa Miriam w odpowiedzi na Słowo Boże oraz gorliwości Pawła z Tarsu na Jego wypełnienie. Tak jak w przypadku Abrahama, Izaaka, Jakuba, Proroków, naszych ojców Jezus będzie z nami aż do skończenia świata. W jakim Imieniu otrzymamy zbawienie - cel naszej  wiary? Świat pełen jest różnych języków, kultur, narodowości. Zawsze tak było pytanie tylko czy właściwie pokładamy ufność w tradycji w której wyrastaliśmy.

Dlaczego właśnie Jezus?

Tradycja to bardzo mocne słowo, które wywiera na nas normy postępowania. Czy nam się to podoba czy nie, ciężko nam zmieniać światopogląd z którym stykamy się od dziecka. Czy przyjmiemy taki sam styl życia jak nasi rodzice? Czy też będziemy starali się zmieniać świat korzystając z własnego doświadczenia? Jak to z nami jest? Często zwracamy się do kogoś po imieniu, a nie zastanawiamy się co dane imię oznacza. Nasze imiona zakorzenione są w tradycji. Moje to Łukasz, brzmi całkiem znośnie dla moich uszu bo na nie reaguje od dziecka wiec można powiedzieć przyzwyczaiłem się. Dlaczego właśnie takie imię? To pytanie, które na pewno w ciągu waszego życia pojawiło się w waszych myślach niejednokrotnie. Nie raz z imienia jesteśmy zadowoleni czasem bywa źródłem ludzkich dramatów. Stanowi okazję do drwin i śmiechu. Czasami jest tak pospolite, że ludzie mylą się z osobami przy używaniu imion i nadają im imiona dodatkowe ksywki. Czy zastanawialiście się dlaczego takie otrzymaliście imię? Przywykliśmy do tego że ktoś nam nadaje imiona, czy wybiera dla nas.  Czy pamiętacie jak to się stało kto je dla Was wybrał? Jakie wybraliście lub wybierzecie imiona dla waszych dzieci? Prawda jakie to ważne znać imię kogoś z kim się żyje blisko?

 

Pytanie Mojżesza

Często się zastanawiałem nad sceną z księgi wyjścia kiedy Mojżesz pyta o Imię Pana Boga. Dlaczego pyta o Imię? Czyżby ono jest nie znane? Być może tylko jemu? Bóg kierując do Mojżesza słowa uspokaja go wpierw słuchaj nie masz się czego bać nie musisz być nie ufny Ja Jestem wpisany w tradycje twoich poprzedników, byłem z nimi a oni ze mną. Więc dlaczego pyta? Na to pytanie ludzie starają się odpowiedzieć od początku. Ja nie jestem teologiem czy biblistą więc odpowiem tak jak rozumiem. Dla mnie osobiście znać imię drugiego człowieka to meritum jego poznania. Nie tylko z imienia jakie dostaliśmy w dniu urodzenia lecz z tego które zdobyliśmy czy zapracowaliśmy własnym życiem. Mówię o tak zwanym przydomku do imienia. Każdy z nas dostaje łatkę z która się utożsamia, która nadają nam inni lecz jakie jest nasze prawdziwe imię to tylko sami wiemy. Bardzo fascynowało mnie z dzieciństwa opowieści o Indianach którzy otrzymywali imię w okresie inicjacji pierwszego polowania. Dopiero wtedy stawali w prawdzie o sobie, poznawali charakter człowieka po jego czynach. Tak też było zapewne z Abrahamem Izaakiem Jakubem i innymi ludźmi nadawali Bogu imiona: Pan Zastępów, Bóg wszechmocny itd. Czyżby wcześniej nikt nie pytał o Imię Pana Boga? Nikt nie śmiał zapytać? Przecież to podstawowe pytanie poznawcze. Skąd jesteś i jak masz na imię.  Bez tych pytań i odpowiedzi nie ma przecież relacji, trudno budować znajomość bez wiedzy na temat naszych przyjaciół. Choć znane są przydomki Boga, takie jak: Wszechmogący, Widzący, Odwiecznym, Miłosierny itd., lecz co do prawdziwego imienia Bóg zdaje się milczeć. Czy aby na pewno?  Jak dla mnie w każdej historii wszystko ma swój czas i tak samo dla Tego kto jest Panem czasu który trwa jest wieczny wszystko ma swój czas. Mojżesz pyta Bóg odpowiada: jestem który jestem. Czyż Bóg nie był obecny z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem? Czy jesteśmy dalej tacy ślepi i głusi? Nie widzimy i nie słyszymy -  On jest i będzie, czy może był i będzie albo pełniej był - jest i będzie. Przecież dla kogoś kto JEST nie może się przecież nazywać Franek czy Józek. Czy Mojżesz zrozumiał to usłyszał? A  czy Wy rozumiecie? W przypadku Mojżesza zmieniło się całe jego życie i nie tylko jego, jeszcze paru tysięcy, którzy zgromadzeni byli w Egipcie. Oni zdecydowali się wyjść z niewoli ku nowego życiu, ponieważ zawierzyli słowu, które przez Mojżesza przekaz im Jestem, Bóg ich ojców Abrahama, Izaaka i Jakuba. W księdze Wyjścia 3,15 możemy jeszcze przeczytać, że imię JHWH to Jego (Pana Boga) imię na wieki i zawołanie na najdalsze pokolenia. Tutaj upłynie trochę czasu, aż do momentu kiedy Gabriel odwiedzi Miriam w Nazarecie.

 

Posłuszeństwo Miriam

Do ubogiej dziewczyny przychodzi nieznajomy z pozdrowieniem dość nie typowym. Zwraca się do niej jakby ją znał zapewniając, o tym że Ten który jest (JHWH) jest z nią. Jakby to nie wystarczyło od razu mówi że jest błogosławiona (szczęśliwa) spośród innych dziewcząt. Słowa nieznajomego zmieszały Miriam i sprawiły że zaczęła się zastanawiać co to może wszystko oznaczać. Myślę sobie że sytuacja w 100% zaskoczyła Miriam, nie była na coś takiego przygotowana. Zanim pojawiły się różne spekulacje w umyśle młodej dziewczyny, nieznajomy przedstawia powód jego wizyty. Oznajmia wolę Tego, który go posłał Miriam ma zajść w ciążę i urodzić Syna, któremu nada imię Jeszua - Jezus. Po raz drugi Bóg daje poznać Imię. Co znaczy Imię Jezus? JHWH jest Zbawieniem - Ten który Jest jest Zbawieniem. Miriam oszołomiona zastanawia jak to się ma stać skoro nie zna mężczyzny z którym mogła by mieć dziecko. Jeszcze jest oszołomiona wieściami. Wszystko wyjaśniają następne słowa Posłańca, mówiące że Duch Święty zstąpi na oszołomioną jeszcze Miriam. Przecież dla tego, który Jest nie ma rzeczy niemożliwych. Miriam zaczyna wierzyć i  posłusznie przyjmuje to co ma nastąpić. Staje się świadkiem jak Bóg Abrahama, Izaaka, Jakuba, Mojżesza jest jednym w Synu, a Syn w Ojcu. Dokonuje się pełnia czasów. W imieniu Jezus wszyscy wierzący w Niego otrzymamy Zbawienie.  Miriam przez całe życie będzie rozważała w swoim sercu wszystkie wydarzenia mające związek z Jezusem.

 

Gorliwość Pawła

Życie Jezusa, Jego Śmierć i Zmartwychwstanie odmieniło oblicze ziemi. Paweł kiedyś gorliwy izraelita, faryzeusz co do prawa spotyka Jezusa, którego prześladował. Jezus oślepia go prawdą, której nie dostrzegał, że JHWH Jestem to Jezus - Bóg Abrahama, Izaaka, Jakuba, Miriam i jego. Zanosi z  całą gorliwość Imię Pańskie do prawie całego antycznego świata. Za Imię Jezus w końcu oddaje życie. W liście do Galatów pisał: "Teraz nie ja już żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie".

 

Tutaj dochodzimy do  pewnego momentu w którym trzeba jasno powiedzieć, że Bóg którego poznaliśmy sam wybrał sobie Imię. Nikt nie miał na to wpływu, nie jest kolejnym bóstwem z jakiegoś tam panteonu innych bóstw. Jest z nami od początku stworzenia i będzie z nami aż do skończenia świata. On po prostu Jest życiem i zbawieniem naszym. Tak należy rozumieć istotę Imienia. To jest tradycja w której uczestniczymy, która wciąż jest żywa jak Jezus.