Uchideshi Program

Program Uchideshi Shisei Ryu

Nierozerwalnie ze Sztukami Walki związane jest słowo Uchideshi 内弟子 – tłumaczone współcześnie jako prywatny uczeń.

Znaczenie kanji

Słowo uchideshi zawiera w sobie 3 znaki kanji

 • 1 –  – wewnątrz, pomiędzy, pośród, dom
 • 2 –  – młodszy brat, wierna służba starszym
 • 3 –  – dziecko

Trochę historii

Kiedyś było zupełnie inaczej wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Wiedza była inwestycją, której nie rozdawano za darmo. Wręcz przeciwnie trzeba było sporo zapłacić nie tylko pieniędzmi lecz również swoją ciężką pracą. Ktoś kto chciał być jak nauczyciel musiał zamieszkać razem z nim pod jednym dachem. W taki oto sposób uczeń od rana do wieczora służył domowi nauczyciela. Za zdobywanie wiedzy odpłacał swoją pracą, pomagając w każdej niezbędnej czynności, którą trzeba było wykonać. Od ucznia wymagało się 100% zaangażowania w trening i pracę, szacunek oraz lojalność.

Co się zmieniło?

Rozumienie słowa uchideshi 内弟子 używa się bez rozumienia sensu wynikającej z długiej tradycji stawania się mistrzem. Żeby zostać mistrzem najpierw należy zostać uczniem, nie z obowiązku lecz ze świadomego wyboru. Uczniem należy stawać się codziennie, aby osiągnąć poziom mistrza. Pracując nad swoimi słabościami, dbając z najdrobniejszymi szczegółami o czystość swego charakteru tak aby w przyszłości móc być wzorem dla swoich uczniów. Dziś nie ma potrzeby mieszkać razem ze swoim nauczycielem dobrze jest jednak gdy jak najczęściej będziesz odwiedzać dojo w którym naucza Twój Sensei. W ten sposób poznasz lepiej człowieka od którego się uczysz a jednocześnie będziesz mógł doskonalić swój warsztat pracy.

Uchideshi program

Shisei Ryu daje możliwość wszystkim budoka poznania Szkoły w oparciu o program Ucznia-domu – Uchideshi 内弟子. Program podzielony jest na moduły pozwalające na zdobycie wiedzy od shoden do menkyo kaiden. W każdym module zawarty materiał pozwala na jego samodoskonalenie we własnym dojo. Dlatego okres do 3 miesięcy jest optymalny do przyswojenia pojedyńczego  modułu.

Jak wygląda moduł?

Moduł jak wcześniej napisałem zawiera materiał szkoleniowy. Jest on podzielony tak aby w sposób łatwy i przystępny można go przyswoić. Do tego mamy dużo czasu bo, aż do 12 godzin zegarowych rozbite na dwa dni. Z mojego doświadczenia wynika że czas od 10 do 12 jest najbardziej optymalny.

Kiedy ?

Najlepiej kiedy zaplanujesz sobie czas na Twoje szkolenie, rezerwując dla siebie dwa dni razem. Najprostszym rozwiązaniem jest weekend, a może jednak lepszy dla Ciebie będzie środek tygodnia? Wiem, że sam będziesz wiedział lepiej!

Gdzie?

Najprościej to w moim dojo Makotoshin. Nocleg  w moim domu (uchideshi – uczeń domu). Jeśli to problem to u Ciebie w Twoim dojo.

Dla kogo program uchideshi 内弟子?

Propozycję programu kieruję do każdego, kto jest zdeterminowany do poznania szkoły opartej na tradycji gdzie zawarte są techniki:

 • Itto – długiego miecza (katana)
 • Wakizashi – krótkiego miecza
 • Nito – dwóch mieczy razem
 • Hanbo – pałki, pałek
 • Tanto – noża
 • Karambit – noża w kształcie pazura tygrysa
 • Ju jitsu – techni samoobrony
 • Jo – krótkiego kijka

Gotowy na kolejny krok?

Winny Tobie jestem jeszcze małe wyjaśnienie. Sam nieustannie trenuję od ponad 30 lat ciągle jestem w treningu. Jak mawiają Japończycy ludzie budo trenują do końca, nie ma czegoś takiego jak emerytura. Tak więc nie pragnę osób leniwych, niezdyscyplinowanych, niesłownych! Ponieważ nie jestem zdesperowany szukać kogoś na siłę, wierzę że jeśli już się zdecydujesz to  w sposób systematyczny będziesz przyjeżdżał po wiedzę, którą przekażę Tobie krok po kroku. Gdzie będzie można zbudować szczerą relacje uczeń-nauczyciel opartej na wzajemnym szacunku, tak byś mógł stać się Nauczycielem.