Hanbo
Samo znaczenie kanji to 半 棒 pół kija. W tradycji hanbo było połową długości Bo, czyli mniej więcej około 90 cm. W Shisei Ryu długość uzależniona jest osobistych preferencji. Zazwyczaj stanowi długość całej kończyny górnej.
Rodzaj technik
Przede wszystkim hanbo w Shisei Ryu stanowi podstawę nauczania już w początkowym etapie nauki. Z uwagi na jej lekkość i długość jest idealnym narzędziem treningowym do nauki podstaw. Szczególną uwagę przywiązujemy do poprawności wykonywania trajektorii cięć tych samych które występuję zarówno w mieczu długim i krótkim. Techniki podzielone są na techniki cięć i pchnięć (kłuć). Całość zawarta jest w 8 technikach podstawowych (hojo undo).
Hanbo Hojo Undo
Techniki wykonujemy samodzielnie zwracając szczególną uwagę na pracę całego ciała nie tylko ręki która prowadzi pałkę po trajektorii ruchu.
- HIDARI JODAN NANAME UCHI
- MIGI JODAN NANAME UCHI
- HIDARI GEDAN NANAME UCHI
- MIGI GEDAN NANAME UCHI
- TSUKI
- TSUKIJODAN
- GYAKU TSUKI
- SHOMEN UCHI
Bunkai Hojo Undo
Techniki bunkai wykonujemy po nauczeniu się hojo undo. Jeśli w hojo undo zwracaliśmy uwagę na pozycję czy poprawność danego ruchu to w bunkai zwracamy na poprawny dystans oraz timing. Hanbo bunkai wprowadza nas w temat dźwigni, dzięki którym jesteśmy w stanie obezwładnić, wyciągnąć pałkę przeciwnikowi. Każda technika zaczyna się i kończy się z zachowaniem pełnej gotowości (zanshin). Każdy atak musi być przeprowadzony na 100%. Oczywiście na etapie stopni kyu będzie wyglądał inaczej niż na poziomie dan. To jest bardzo zrozumiałe gdyż po to jest trening aby nieustannie podnosić nasze umiejętności.
Trening z hanbo ma w prosty i skuteczny sposób zaznajomić adepta z podstawowymi technikami cięć i pchnięć oraz nauczyć pracy ciała w doborze właściwego dystansu oraz odpowiedniego timingu.